Historické souvislosti hladomoru s dnešní Ukrajinou

úterý 10. prosinec 2013 13:17

Prezidentské volby 2010 na Ukrajině

Při příležitosti 80. výročí hladomoru na Ukrajině jsem navštívil výstavu ve Slovanském gymnáziu v Masné ulici v Praze. Jako historik jsem o hladomoru věděl, jen jsem si neuvědomoval genocidní rozsah a přímou souvislost se současnou situací na Ukrajině. Neznalost historie se projevila i při hlasování v Senátu. Výbor pro evropské záležitosti připravil na schůzi Senátu usnesení, ve kterém vyslovil znepokojení nad nepodepsáním smlouvy Ukrajiny s EU. Do usnesení jsme zahrnuli i mírně protestní větu o zásahu policie proti demonstrujícím. Na návrh sociálních demokratů byla tato věta z usnesení vypuštěna s poukázáním na vměšování se do záležitosti suverénního státu. Nejprve několik historických faktů.

V letech 1932 až 1933 proběhla na Ukrajině jedna z nejhorších genocid v dějinách lidstva. Moskva se pokusila o kolektivizaci tradičního zemědělství. Když nepřišel pozitivní ohlas, obklíčila vojskem v dubnu 1932 část Ukrajiny (dnešní střed a východ, Podkarpatská Rus patřila Československu a západní Ukrajina po I. světové válce připadla Polsku) a do podzimu systematicky vyvážela veškeré zemědělské produkty do Ruska. Ruští bolševici se tak vyhladověním pokusili přimět Ukrajince k poslušnosti. Ten, kdo chtěl potraviny, měl možnost získat je za zlato, stříbro či umělecké předměty. V letech 1932 až 1933 bylo z Ukrajiny takto ukradeno 65,9 tun zlata a 1.439 tun stříbra.

Daleko horší než majetek jsou ztráty na životech. Dnes už se nikdo přesně nedopočítá, kolik lidí bylo zavražděno, kolik lidí zemřelo hlady, nebo na následky bídy. Nejnižší odhad hovoří o 7,5 miliónech Ukrajinců, kde jsou započítáni lidé, kteří byli zavražděni nebo zemřeli hlady. Připočítají-li se i následná úmrtí tak následující dva odhady hovoří o 10 miliónech nebo dokonce o 14 miliónech obětí (jen pro srovnání, židovský holokaust přinesl 5,9 miliónů zavražděných za období dvanácti let). Ještě děsivěji vypadají čísla rozložená na hodiny. V době vrcholícího hladomoru umíralo na Ukrajině za jeden den 25 tisíc mužů, žen a dětí. Jsou popsány případy kanibalismu, o kterých se příčí psát. Dočetl jsem se o svědectví, jak šílená matka upekla otci dítě.

Hladomor na Ukrajině nebyl „přirozeným“ hladomorem, o kterém jsme se učili v dějepise. Hladomor, při kterém umírali lidé, jsme v české kotlině zažili naposled v roce 1775. Hladomor na Ukrajině byl bolševickou genocidou.

A jak to souvisí s dnešní Ukrajinou. Podíváte-li se na výsledky prezidentských voleb, tak ve velké většině tam, kde nebyl hladomor (západ Ukrajiny) zvítězila proevropská Julia Tymošenková. V okresech bývalé genocidy s přehledem vyhrál proruský prezident Viktor Janukovyč. Po obětech genocidy uprázdněná místa osídlili Rusové. Jsou oblasti na východě a ve středu Ukrajiny, kde se hovoří pouze Rusky. Ukrajinština i Ukrajinci byli vymýceni.     

Tomáš Grulich

Tomáš Grulich

Tomáš Grulich

Hodlám glosovat současné politické dění, informovat o migraci v rámci EU a pokusit se svými názory vylepšit vztah mezi českou majoritní společností a její minoritou žijící v cizině.

Tomáš Grulich - původním povoláním historik se specializací na moderní dějiny a národnostní vztahy. V současné době člen Senátu PČR za ODS, člen Výboru pro záležitosti EU (specializace migrace, ochrana hranic, azyl a další záležitosti vnitra a justice) a předseda Stálé komise Senátu pro Čechy žijící v zahraničí. Člen zastupitelstva Prahy 12.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora