Únos letadla v roce 1972 ztvárněný v mjr Zemanovi opět před soudem

sobota 3. srpen 2013 14:20

17. května 2012 byla v pražském Centru současného umění DOX otevřena výstava přinášející jiný vhled na události staré čtyřicet let. Kurátor výstavy,  Petr Vrána, zde zveřejnil neznámé soudní rozsudky, dobové ohlasy z médií, ale zejména dosud nepublikované autentické výpovědi těch, kteří byli na palubě letadla. Nepřekvapí, že dokumenty byly v rozporu s jedním z dílů seriálu o mjr. Zemanovi pod názvem Mimikry. Co je překvapující, že jeden spolupracovník StB, který byl na palubě letadla, žaloval Petra Vránu za urážku, a světe div se, soudkyně ČR dne 17. 7. 2013 odsoudila Petra Vránu  k pěti měsícům odnětí svobody se zkušební dobou na jeden rok. Důvodem byl především následný pořad v ČT HISTORIE CS, který je k shlédnutí na webových stránkách televize.

Kdo si nevzpomíná, tak několik informací. K únosu patnáctimístného letadla ČSA došlo 7. června 1972. Deset mladíků a dívek přimělo posádku změnit kurs pravidelné linky  Mariánské Lázně – Praha – Bratislava – Lučenec a zamířit do tehdejšího západního Německa. Letadlo přistálo v bavorském Weidenu, asi třicet kilometrů od západočeského Rozvadova. Důvodem byla emigrace únosců.

Dívky pronesly do letadla dvě pistole, kterými únosci chtěli donutit posádku k letu do Spolkové Republiky Německo. Došlo k zápasu mezi jedním z únosců a pilotem . ”Výstřel se spustil v momentě, kdy pilot se snažil odebrat zbraň útočníkovi. Mluvíme o neúmyslném zabití. Pilot zbraň otočil směrem ke stropu a bohužel ho to zasáhlo,” popisuje odsouzený Petr Vrána.Pilot na následky střelného zranění zemřel.Na základě informaci SNB byl pak jeden z únosců, Lubomír Adamica, souzen v NSR za vraždu. Kurátor výstavy Petr Vrána upozorňuje, nejen v Československu, ale i v západním Německu byl celý incident šetřen jako vražda, ačkoli se o vraždu ve skutečnosti nejednalo. ”Je to neuvěřitelné, ale bavorští vyšetřovatelé už šest hodin po přistání věděli, že to je vražda a už to ohlásili zástupci ČSA a postupovali tímto směrem. Tělo nešťastného pilota bylo dovezeno již druhý den k pitvě do Československa,” .

Z Vránou uveřejněných dokumentů je patrné, že německá strana případ jako vraždu klasifikovala i na základě patologie. Následná pitva v tehdejším Československu vraždu nepotvrdila. Její výsledky zůstaly čtyřicet let uzavřené v archivu.

Lubomír Adamica spáchal v německé vyšetřovací vazbě sebevraždu. Zbylí únosci, šest chlapců a tři dívky ve věku 17 až 21 let, dostali tresty odnětí svobody od tří do sedmi let. Lubomír Adamica v dopise rodičům na rozloučenou: “Nevěřte ničemu, co slyšíte ani polovině tomu, co vidíte, jak říká pořekadlo a to je poslední, co mě v tuto chvíli napadá.

Neznám znění rozsudku, neviděl jsem soudní spis, nejsem právník, znám jen Petra Vránu. Nechci se zde handrkovat o tom, zda je dle práva rozsudek správný. Je pro mě jen zarážející samotný fakt, že k jednání soudu došlo. Při troše dobré vůle a morálního hlediska měl rozsudek vypadat jinak, i kdyby byl žalující v právu. Připomíná mě to bezvadnou televizní inscenaci Půlpenny, kterou jsem viděl před mnoha lety

Televizní hra byla natočena podle dokumentární knihy "Holokaust v Anglii"; uznávaný lékař (Karel Höger), britský občan polského původu, se chce u soudu domoci finanční satisfakce za "pomluvu" v knize Lea Urise "Exodus", kde byl obviněn z lékařských pokusů na ženách-vězeňkyních. Hájí se tím, že musel jen plnit rozkazy, na morální hledisko upozorňují jeho přeživší pacientky i kolegyně. (převzato z http://www.csfd.cz/film/224116-pulpenny/). Soud musí dát podle práva lékaři za pravdu a přizná mu odškodnění ve výši půlpenny.

 

 

 

 

 

Tomáš Grulich

Tomáš Grulich

Tomáš Grulich

Hodlám glosovat současné politické dění, informovat o migraci v rámci EU a pokusit se svými názory vylepšit vztah mezi českou majoritní společností a její minoritou žijící v cizině.

Tomáš Grulich - původním povoláním historik se specializací na moderní dějiny a národnostní vztahy. V současné době člen Senátu PČR za ODS, člen Výboru pro záležitosti EU (specializace migrace, ochrana hranic, azyl a další záležitosti vnitra a justice) a předseda Stálé komise Senátu pro Čechy žijící v zahraničí. Člen zastupitelstva Prahy 12.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora